مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ ویزا
بازار کار در شهرهای کوچک کانادا

فهرست محتوای مقاله

در طول ۲۰ سال گذشته کشور کانادا همواره در تلاش بوده تا با ایجاد بازار کار مناسب، مهاجران جدید را جهت مهاجرت به شهرهای کوچکتر تشویق نماید. به همین منظور برای دستیابی به این هدف برنامه مهاجرت استانی (PNP) را راه اندازی کرد.

بر اساس برنامه مهاجرت استانی PNP، تمامی قلمروها و استان های کانادا لازم است تا ضمن تهیه معیارهای اقتصادی خود، با توجه به نیازهای بازار کار، پس از صلاحیت، مهاجران را برای دریافت اقامت کانادا معرفی نمایند.

PNP در کاهش سهم مهاجرت به سه استان بزرگ کانادا (انتاریو ، کبک و بریتیش کلمبیا) از ۸۵% با شروع برنامه در سال ۱۹۹۹ به حدود ۷۰ درصد امروز مؤثر بوده است.

در واقع راه اندازی برنامه مهاجرت استانی از سال ۱۹۹۹، نقش موثری در کاهش میزان مهاجرت به استان های بزرگ کانادا همچون کبک، بریتیش کلمبیا و انتاریو داشته به گونه ای که توانسته میزان مهاجرت از ۸۵% را به ۷۰% کاهش دهد.

برنامه های در حال اجرا برای ترویج مهاجرت به شهرهای کوچکتر کانادا

امروزه، دولت فدرال کانادا، استان ها و قلمروهای آن در نظر دارند که می توان با اجرای برنامه های جدید، مهاجران را جهت مهاجرت به شهرهای کوچکتر کانادا تشویق کنند.

در واقع این موضوع نشان می دهد که در سال های اخیر دولت فدرال کانادا برنامه های بسیاری را از جمله پایلوت مهاجرت به آتلانتیک (AIP)، پایلوت مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی (RNIP) راه اندازی کرده است و حتی قصد دارد برنامه های جدید دیگری همچون برنامه نامزد شهرداری (MNP) را نیز اجرا نماید.

مهاجرت ۶۴% از متقاضیان مهاجر به شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور در سال ۲۰۱۸

در سال ۲۰۱۸، ۶۴ درصد از مهاجران جدید به کانادا در بزرگترین شهرهای این کشور (تورنتو، مونترال، ونکوور و کلگری) مستقر شدند. این امر معقول است زیرا مهاجران به دنبال چهار چیز هستند و این شهرها در همه این دسته بندی ها دارای امتیاز بالایی هستند: فرصت های شغلی، جوامع مهاجران موجود، پشتیبانی از اسکان و زیرساخت های مناسب مانند حمل و نقل عمومی.

در سال ۲۰۱۸، حدودا ۶۴% از مهاجران جدید به جهت وجود ۴ موقعیت مناسب (فرصت های شغلی، جوامع مهاجرنشین، پشتیبانی از اسکان و زیرساخت های مناسب همانند حمل و نقل عمومی) در بزرگترین شهرهای کانادا، در تورنتو، ونکوور، کلگری و مونترال مستقر شدند. به همین جهت لازم است تا کانادا جهت تشویق متقاضیان مهاجرت به شهرهای کوچک کانادا، برنامه ها و شرایط مناسبی را برای زندگی در خارج از شهرهای بزرگ فراهم نماید.

فرصت های شغلی در شهرهای کوچک کانادا

در حال حاضر پیدا کردن شغل، اولویت اصلی در شرایط مهاجرت به کانادا برای متقاضیان است.

به همین جهت بیشتر مهاجران جدید جذب چشم اندازهای اقتصادی شهرهای بزرگ کانادا می شوند. این درحالی است که باید بدانند که شهرهای کوچک کانادا نیز می توانند فرصت های عالی را ارائه دهند.

در واقع، بدلیل نیاز بیشتر شهرهای کوچکتر به نیروی کار، متقاضیان مهاجرت از طریق ویزای کار کانادا می توانند فرصت های شغلی مناسب تری را دریافت نمایند. البته باید توجه شود که در حال حاضر با وجود پیری جمعیت و پایین بودن نرخ تولد، نرخ بیکاری در کشور کانادا ۵.۷ % است، که به لحاظ تاریخی کم می باشد.

نرخ بیکاری در ۴ شهر بزرگ کانادا به شرح زیر است:

 • ونکوور: ۴.۸%
 • تورنتو: ۵.۶%
 • مونترال: ۶%
 • کلگری: ۷.۱%

که از این بین تنها نرخ بیکاری دو شهر تورنتو و ونکوور از میانگین نرخ بیکاری ملی بهتر است. با این حال، همانطور که در ادامه خواهید دید، اسکان در این شهرها با هزینه قابل توجهی همراه است. از آنجایی که نرخ بیکاری در شهرهای کوچکتر کانادا از میانگین نرخ بیکاری ملی پایین تر است مهاجران جدید در هنگام تصمیم گیری انتخاب شهر برای ساختن زندگی به این شهرها توجه می کنند.

شاید این مقاله برایتان مفید باشد  دوره های کوآپ در کانادا

نرخ بیکاری در کانادا

نرخ بیکاری در شهرهای کوچک کانادا به شرح زیر است:

 • ویکتوریا، بریتیش کلمبیا (Victoria, British Columbia): 3.4%
 • شهر کبک، کبک (Quebec City, Quebec): 3.5%
 • برانتفورد، انتاریو (Brantford, Ontario): 3.8%
 • کلون، بریتیش کلمبیا (Kelowna, British Columbia): 4.2%
 • اوتاوا-گاتینو، انتاریو / کبک (Ottawa-Gatineau, Ontario/Quebec): 4.4%
 • شربروک، کبک (Sherbrooke, Quebec): 4.7%
 • کاترینز-نیاگارا، انتاریو (Catherines-Niagara, Ontario): 4.8%
 • ابوتسفورد، کلمبیا بریتانیا (Abbotsford-Mission, British Columbia): 4.9 درصد
 • Thunder Bay، انتاریو (Thunder Bay, Ontario): 5٪
 • مونکتون، نیوبرانزویک (Moncton, New Brunswick): 5.1%
 • باری، انتاریو (Barrie, Ontario): 5.2%
 • ترویز ریوریس، کبک (Trois-Rivieres, Quebec): 5.2%
 • Kitchener-Cambridge-Waterloo، انتاریو (Kitchener-Cambridge-Waterloo, Ontario): 5.2%
 • وینیپگ، مانیتوبا (Winnipeg, Manitoba) : 5.3%
 • همیلتون، انتاریو (Hamilton, Ontario): 5.4%
 • بزرگ سودوری، انتاریو (Greater Sudbury, Ontario): 5.4%
 • گلف، انتاریو (Guelph, Ontario): 5.6%
 • لندن، انتاریو (London, Ontario): 5.6%
 • ساسکاتون، ساسکاچوان (Saskatoon, Saskatchewan): 5.7%

 

همچنین از دیگر مزایای مهاجرت در شهرهای کوچک کانادا می توان به بازار کار رقابتی اشاره کرد به همین جهت مهاجران تازه وارد می توانند در این شهر ها سریعتر از شهرهای بزرگ کانادا، مشغول به کار شوند.

قیمت مسکن در کانادا

با وجود اینکه شهرهای بزرگ کانادا همچون تورنتو و ونکوور، برای مهاجران تازه وارد جذابیت خاصی دارند اما از هزینه بالایی برای زندگی برخوردارند. قیمت مسکن در کانادا، جز بیشترین هزینه های زندگی برای شهروندان و مهاجران محسوب می شود و این میزان در طی سال های اخیر در دو شهر تورنتو و ونکوور به صورت چشمگیری افزایش یافته است

به گونه ای که در حال حاضر متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در تورنتو ۱۶۰۰ دلار و در ونکوور حدود ۱۸۰۰ دلار کانادا است. با این اوصاف، متقاضیان حتی در صورت داشتن شغلی پردرآمد، بازهم باید بخش زیادی از آن را صرف هزینه مسکن کنند.

مقایسه قیمت مسکن در شهرهای بزرگ و کوچک کانادا

به عنوان مثال متوسط اجاره آپارتمان دو خوابه در مکتون در حدود ۹۰۰ دلار، در ترویز ریوریس ۶۰۰ دلار، در اوتوا-گاتینهو ۱۳۰۰ دلار، در وینیپگ ۱۲۰۰ دلار و در ساسکاتون مبلغی بالغ بر ۱۱۰۰ دلار کانادا است. با این حال حتی اگر در این شهرها حقوق کمتری دریافت نمایید، بازهم قادر به پرداخت هزینه مسکن در مقایسه با شهرهای بزرگ کانادا (تورنتو و ونکوور) هستید.

کیفیت زندگی در کانادا

داشتن زندگی با کیفیت بهتر از دیگر مزیت های زندگی در شهرهای کوچک کانادا، است که به جهت ترافیک کمتر به مهاجران تازه وارد کمک می کند تا به طیف وسیعی از فعالیت های مختلف دسترسی داشته باشند. همچنین بسیاری از شهرهای کوچک در کانادا ضمن ارائه فعالیت های فرهنگی و تفریحی مشابه با شهرهای بزرگ، فعالیت هایی همچون اسکی، پیاده روی و دسترسی به سواحل را نیز در فضای باز ارائه می دهند.

برنامه های مهاجرتی

و در آخر با وجود جذابیت شهرهای بزرگ کانادا چون تورنتو، مونترال، کلگری و ونکوور، مهاجران جدید بهتر است توجه بیشتری به شهرهای کوچکتر کانادا داشته باشند، چرا که آنها می توانند در چنین شهرهایی به بسیاری از مشاغل مورد نیاز کانادا و برنامه های مهاجرتی دسترسی داشته باشند.

به همین منظور امروزه کشور کانادا با ارائه بیش از ۸۰ برنامه مهاجرتی طبقه اقتصادی در تلاش است تا بسیاری از مهاجران را برای زندگی در شهرهای کوچکتر کانادا ترغیب نماید.

مقالات پربازدید اخیر
معرفی ۱۰ سایت برتر کاریابی در کانادا
معرفی ۱۰ سایت برتر کاریابی در کانادا
6 اسفند 1400

اکنون زمان بسیار خوبی برای جستجوی شغل جدید است. با ادامه کمبود نیروی کار در کانادا، امکان پیدا کردن کار بیشتر است. دستمزدها در حال افزایش هستند، مزایا بیشتر می شوند و گزینه...

معرفی دانشگاه رویال رودز کانادا
معرفی دانشگاه رویال رودز کانادا
3 اردیبهشت 1401

دانشگاه رویال رودز (Royal Roads University) در سال 1995 در شهر ویکتوریا مرکز ایالت بریتیش کلمبیا تاسیس شده است. دولت استان بریتیش کلمبیا پس از انحلال دانشکده نظامی سابق رویال رودز (RRMC) در...

معرفی شهر ونکوور کانادا
معرفی شهر ونکوور کانادا
15 فروردین 1401

ونکوور هر ساله در میان ده شهر محبوب جهان قرار می‌گیرد. این شهر به دلیل برنامه‌های ابتکاری خود در زمینه‌های پایداری محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی، از مقاصد اصلی مهاجرت به کانادا است....

انگشت نگاری سفارت کانادا
انگشت نگاری سفارت کانادا
9 اسفند 1400

انگشت نگاری کانادا یا بیومتریک کانادا یکی از مراحل ضروری برای متقاضیانی است که قصد اخذ ویزای کانادا را دارند. در واقع متقاضیان پس از ثبت نام برای گرفتن ویزا و پس از...

روش های مهاجرت به کانادا
روش های مهاجرت به کانادا
9 بهمن 1400

شایستگی و سرمایه دو اصل برای قرارگیری در گروه های مختلف روش های مهاجرت به کانادا است و پذیرش مهاجر نیز از این دو اصل پیروی می کند. از اصلی ترین روش های...

چگونه می توان در کانادا به عنوان یک تازه وارد کار پیدا کرد؟
چگونه می توان در کانادا به عنوان یک تازه وارد کار پیدا کرد؟
28 اسفند 1400

اگر تازه وارد کانادا شده‌اید، گام بعدی شما باید پیدا کردن شغل مناسب براساس تجربه و اشتیاق‌تان باشد. برای تازه واردان به دست آوردن شغل ممکن است کمی دشوار باشد. همه گیری ویروس...

معرفی تعدادی از سواحل معروف کانادا
معرفی تعدادی از سواحل معروف کانادا
8 اردیبهشت 1401

از استانی به استان دیگر، کانادا دارای برخی از دیدنی‌ترین سواحل دنیا بوده که سالیانه، توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کنند. در این مقاله، به معرفی 10 مورد از سواحل زیبای کانادا...

تلفن: 02128427336

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مهاجرت به کانادا

دوست عزیزم ، ما نه وکیل مهاجرت هستیم و نه موسسه مهاجرتی، ولی ما یک تیم قوی در زمینه کسب و کار و برنامه نویس هستیم که میتونیم توی مهاجرت به کانادا بهت کمک کنیم. پس اگر با وکلا و موسسات صحبت کردی فکر کنیم حالا وقتشه به با هم صحبت کنیم :)

جدیدترین مقالات مهاجرت به کانادا

ما همیشه سعی می کنیم به روز باشیم و جدیدترین اطلاعات و روش های مهاجرت به کانادا رو پیگری کنیم و با شما درمیون بذاریم.

هزینه زندگی در استان انتاریو کانادا

هزینه زندگی در انتاریو ، با بررسی 3 شهر این استان و هزینه زندگی در…

سایت های کاربردی و رسمی مهاجرت به کانادا + معرفی 8 سایت کاربردی

سایت های رسمی مهاجرت به کانادا و زبان اصلی و کاربردی مهاجرت به کانادا یا…

انگشت نگاری و بیومتریک در استارتاپ کانادا

انگشت نگاری یا روند بیومتریک در کانادا برای مهاجرین به این کشور یکی از کارهای…